Prodej sazenic a stromků

 

Většinu rostlin v naší nabídce jsme vypěstovali sami už od semínek. Nabízíme jen rostliny zdravé a silné. Všechny jsme schopni zabalit a odeslat poštou nebo přepravní společností PPL. Po předchozí domluvě je samozřejmě možný osobní odběr. Rostliny zasíláme devátým rokem, máme zkušenosti s jejich balením, nemusíte se bát. Každá rostlina je pečlivě zabalena a uchycena v krabici tak pevně, že nehrozí její uvolnění a polámání. Odesíláme po celý rok, pouze choulostivější druhy v období větších mrazů nezasíláme. Ke každé rostlině přikládáme návod na pěstování. Kdykoliv poradíme a pomůžeme s pěstováním, stačí jen zavolat, případně napsat na email, velmi rychle odpovíme nebo zavoláme zpět.

Prodej sazenic a stromků paulovnií

Výpěstky sazenic v plastových sadbovačích 7x7 cm a výšky od 5 do 20 cm jsou k dispozici za cenu 69 Kč za kus, dvouleté stromky výšky 30 - 80 cm za 299 Kč za kus, v nabídce máme vždy i omezené množství tří, čtyř a pětiletých stromků (přibližná výška rostlin je uvedena v eshopu, vždy záleží na aktuálním období a na růstu rostlin v daném roce). Sazenice jsou v dobrém stavu, o čemž svědčí kladné ohlasy množství zákazníků. O sazenice se dobře staráme, otužujeme je, chráníme před brzkým přímým sluncem a pravidelně je během vegetační sezóny přihnojujeme. Nejlepší variantou je osobní odběr, jinak běžně odesíláme prostřednictvím doručovací služby PPL pondělí až středa (aby nezůstaly přes víkend někde v depu), případně Českou poštou (pondělí až středa). Při větším množství jsme po dohodě schopni sazenice nebo stromky dovézt na určenou adresu (cena dopravy dle vzdálenosti a množství kusů). Samozřejmostí je poradenství z vlastních zkušeností ohledně pěstování paulovnií a všech ostatních rostlin z nabídky v našem eshopu.

Sazenice

Na podzim a v zimě jsou sazenice již zaštípané na cca 5 cm a připravené na jaro na přesazení a dopěstování. Zasílání je také možné, dokonce nejlepší, protože sazenice v podstatě v této době nepotřebují vodu, jsou po seříznutí mnohem skladnější a tudíž se snadněji a bezpečněji přepravují a vůbec nevadí, když stráví nějakou dobu v balíku bez vody a potmě. Brzy na jaře (v únoru až březnu) můžete začít paulovnii pěstovat v teplejším místě (doma n jižním okně, chodbě, skleníku, apod.), rostlina povyroste, zesílí a pak nejpozději v červnu, nejdříve však po posledních mrazících v květnu, ji můžete vysadit na konečné stanoviště. Rostlina tak získá náskok v růstu a v zakořeňování, což je důležité pro lepší přežití další zimy. Mnohem lepší, a to doporučuji, je malé sazeničky prvním rokem pouze přesadit a pěstovat jako kbelíkové rostliny, na zimu schovat někam, kde nemrzne (klidně do tmy do teplot kolem 0°C), na jaře opět začít dříve pěstovat a vysadit do půdy až následujícím rokem, kdy budou paulovnie silnější.

Proč jsou sazenice paulovnií na zimu zaštípáné?

Sazeničky v sadbovačích jsou staré 1 - 2 roky. Pokud by byly zasazeny v zemi, byly by po třech letech již výrazně větší a silnější. Jelikož je ale jejich kořenový systém omezen malým množstvím zeminy, nemají šanci vyrůst. Dosáhnou výšky cca 20 cm (někdy i více), horní část rostlinky je dužnatá a po opadu listí většinou zasychá (viz foto). Proto sazeničky zaštipujeme na 3 - 5 cm. Občas se stává, že vrcholová část nezaschne. Přesto ji zastřihujeme, protože příštím rokem by rostlinka rašila příliš vysoko na tenkém stonku, což není dobré pro následný růst. Cílem je co nejsilnější dolní část rostliny. 

    

 

Stromky paulovnií

Mají výšku dle aktuálního stavu a je možné je také zaslat s kořenovým balem a bez květináčů celoročně. Mají široké listy, proto se v průběhu vegetační sezóny do jednoho balíku vejdou maximálně 4 stromky, mio vegetační sezónu i v 8 kusech.

Stromky do země je možné sázet až po zmrzlých v květnu a nedoporučuji je vysazovat do země příliš pozdě - např. až v září či říjnu. Dobré je vždy, aby stromky pořádně zakořenily do zimy a byly na ni tak lépe připravené. Předpěstovat se mohou ve skleníku, fóliáku nebo i venku, ale na noc je třeba je schovat někam před nočními mrazíky, ty pupeny a mladé listy hned spálí a stromek tak ztratí zbytečně 14 dní - 3 týdny v růstu. Pokud se toto stane, nic se neděje, paulovnie snadno obráží na stejných místech, která namrzla.

Sazenice paulovnií - jsou k dispozici po celý rok, stejně tak jako stromky. Sazenice jsou v sadbovačích a je možné je buď dále pěstovat v nádobě nebo vysadit na stanoviště.

Stromky paulovnií  jsou k dispozici po celý rok, ideální je osobní odběr, stromky lze snadno zaslat poštou nebo PPLkou, případně při větším množství mohu dopravit v rámci ČR na určenou adresu (cena dopravy dle vzdálenosti a množství odebraných kusů - viz eshop). Starší kbelíkové stromky lze zasílat službou PPL nebo poštou jednotlivě nebo max. po 2 kusech v jednom balíku, ideální je opět osobní převzetí. V případě stromků o výšce kolem 2 metrů je možné zaslání po  jednom kusu v jednom balíku, nejstarší a největší stromky (2,5 - 3 m) je nejlepší osobně převzít, zaslání je ale také možné.