Prodej sazenic a stromků

 

Většinu rostlin v naší nabídce jsme vypěstovali sami už od semínek. Nabízíme jen rostliny zdravé a silné. Všechny jsme schopni zabalit a odeslat poštou nebo přepravní společností PPL a Toptrans. Po předchozí domluvě je samozřejmě možný osobní odběr. Rostliny zasíláme sedmým rokem, máme zkušenosti s jejich balením, nemusíte se bát. Každá rostlina je pečlivě zabalena a uchycena v krabici tak pevně, že nehrozí její uvolnění a polámání. Odesíláme po celý rok, pouze choulostivější druhy v období větších mrazů nezasíláme. Ke každé rostlině přikládáme návod na pěstování. Kdykoliv poradíme a pomůžeme s pěstováním, stačí jen zavolat, případně napsat na email, velmi rychle odpovíme nebo zavoláme zpět.

Prodej sazenic a stromků paulovnií

Výpěstky sazenic v plastových sadbovačích 7x7 cm a výšky od 5 do 20 cm jsou k dispozici za cenu 60 Kč za kus, dvouleté stromky výšky 60 - 100 cm za 250 Kč za kus, tříleté až čtyřleté dostatečně dřevnaté stromky cca 1,7 metru vysoké za 900 Kč (přibližná výška rostlin je uvedena v eshopu, vždy záleží na aktuálním období a na růstu rostlin v daném roce). Sazenice jsou v dobrém stavu, o čemž svědčí kladné ohlasy množství zákazníků. O sazenice se dobře starám, otužuji je, chráním před brzkým přímým sluncem a pravidelně je během vegetační sezóny přihnojuji. Nejlepší variantou je osobní odběr, jinak běžně odesílám prostřednictvím doručovací služby PPL pondělí až středa (aby nezůstaly přes víkend někde v depu), případně Českou poštou (pondělí až středa). S odesíláním přes PPL mám ale výborné zkušenosti, všechny balíky (tedy až na jednu výjimku z mnoha) vždy dorazily včas a v pořádku. Při větším množství jsem po dohodě schopen sazenice nebo stromky dovézt na určenou adresu (cena dopravy dle vzdálenosti a množství kusů). Samozřejmostí je poradenství z vlastních zkušeností ohledně pěstování paulovnií.

Sazenice

Na podzim a v zimě jsou sazenice již zaštípané na cca 5 cm a připravené na jaro na přesazení a dopěstování. Zasílání je také možné, dokonce nejlepší, protože sazenice v podstatě v této době nepotřebují vodu, jsou po seříznutí mnohem skladnější a tudíž se snadněji a bezpečněji přepravují a vůbec nevadí, když stráví nějakou dobu v balíku bez vody a potmě. Brzy na jaře (v únoru až březnu) můžete začít paulovnii pěstovat v teplejším místě (doma n jižním okně, chodbě, skleníku, apod.), rostlina povyroste, zesílí a pak nejpozději v červnu, nejdříve však po posledních mrazících v květnu, ji můžete vysadit na konečné stanoviště. Rostlina tak získá náskok v růstu a v zakořeňování, což je důležité pro lepší přežití další zimy. Mnohem lepší, a to doporučuji, je malé sazeničky prvním rokem pouze přesadit a pstovat jako kbelíkové rostliny, na zimu schovat někam, kde nemrzne (klidně do tmy do teplot od 1 - 10°C), na jaře opět začít dříve pěstovat a vysadit do půdy až následujícím rokem, kdy budou paulovnie silnější.

Proč jsou sazenice paulovnií na zimu zaštípáné?

Sazeničky v sadbovačích jsou staré 1 - 2 roky. Pokud by byly zasazeny v zemi, měly by po třech letech výšku určitě přes 3 metry. Jelikož je ale jejich kořenový systém omezen malým množstvím zeminy, nemají šanci vyrůst. Dosáhnou výšky cca 20 cm (někdy i více), horní část rostlinky je dužnatá a po opadu listí většinou zasychá (viz foto). Proto sazeničky zaštipuji na 3 - 5 cm. Občas se stává, že vrcholová část nezaschne. Přesto ji zastřihuji, protože příštím rokem by rostlinka rašila příliš vysoko na tenkém stonku, což není dobré pro následný růst. Cílem je co nejsilnější dolní část rostliny. 

    

 

Stromky paulovnií

Mají výšku dle aktuálního stavu (většinou kolem 90 cm) a je možné je také zaslat s kořenovým balem a bez květináčů celoročně. Mají široké listy, proto se v průběhu vegetační sezóny do jednoho balíku vejdou maximálně 4 stromky.

Stromky do země je možné sázet až po zmrzlých v květnu a nedoporučuji je vysazovat do země příliš pozdě - např. až v září či říjnu. Dobré je vždy, aby stromky pořádně zakořenily do zimy a byly na ni tak lépe připravené. Předpěstovat se mohou ve skleníku, fóliáku nebo i venku, ale na noc je třeba je schovat někam před nočními mrazíky, ty pupeny a mladé listy hned spálí a stromek tak ztratí zbytečně 14 dní - 3 týdny v růstu. Pokud se toto stane, nic se neděje, paulovnie snadno obráží na stejných místech, která namrzla.

Sazenice paulovnií - jsou k dispozici po celý rok, stejně tak jako stromky. Sazenice jsou v sadbovačích a je možné je buď dále pěstovat v nádobě nebo vysadit na stanoviště.

Stromky paulovnií  jsou k dispozici po celý rok, ideální je osobní odběr, stromky o výšce cca 90 cm (dvouleté pěstované v květináčích a barelech) lze snadno zaslat poštou nebo PPLkou, případně při větším množství mohu dopravit v rámci ČR na určenou adresu (cena dopravy dle vzdálenosti a množství odebraných kusů - viz eshop). Starší kbelíkové stromky o výšce cca 1,5 metru lze zasílat službou PPL nebo poštou jednotlivě nebo max. po 2 kusech v jednom balíku, ideální je opět osobní převzetí. V případě stromků o výšce kolem 2 metrů je možné zaslání po  jednom kusu v jednom balíku, nejstarší a největší stromky (2,5 - 3 m) je nejlepší osobně převzít, zaslat je mohu také službou PPL Sprint nebo Toptrans, cena přepravy závisí hlavně na vzdálenosti místa zaslání v ČR (vypočítává se online na stránkách přepravců po zadání směrovacích čísel odesílatele a adresáta.

 

 

        https://paulownia.wbs.cz/eShop.html

TOPlist