Z několika druhů, odrůd a kříženců možných u nás pěstovat jsem vyzkoušel nejběžněji pěstovanou paulovnii plstnatou (P. tomentosa), která má sice o něco nižší odolnost vůči mrazu než její odolnější příbuzní, ale je zase u nás docela dobře ,,odzkoušená". Údajně se u nás pěstuje asi od roku 1840 a dnes roste na spoustě míst většinou jako okrasný strom v zámeckých a městských parcích. Dalším druhem, případně odrůdou, kterou již několik let pěstuji, je Paulownia kirl, která roste rychleji a má také vyšší mrazuvzdornost. Nově jsem se rozhodl pěstovat křížence Paulownia biomass - kvůli jejímu rychlému růstu vhodnou paulovnii na produkci biomasy a vůbec nejodolnější křížence Paulownia shan tong a Paulownia pao tong. Jejich mrazuvzdornost je udávaná až -33°C. Pro zajímavost a v menším množství zkouším také druh Paulownia elongata (p. protáhlá).
Paulownia tomentosa neboli paulovnie plstnatá
Tato paulovnie patří v současné době mezi ty nejznámější. Bývá nejčastěji nabízena k prodeji, hlavně ve formě semen. Velmi často můžeme najít její jiné pojmenování - čínský císařský strom. V Číně je také starodávnou tradicí vysadit strom paulovnie při narození dcery.
Po prvním a úspěšném roce, kdy jsem se pokusil o pěstování paulovnie s názvem Kirl, jsem se rozhodl, že vyzkouším tento zcela základní druh. V našich podmínkách by měla být dobře mrazuvzdorná, tedy pokud se dodrží způsob pěstování stejně jako u odzkoušeného Kirla. V podstatě jde o to, udržet paulovnii při životě v prvním a následujícím roce přes zimu, pak když už je kořenový systém dobře vyvinutý a dřevo vyzrálé, paulovnie přežije i větší mrazy. Co považuji také za velmi důležité, je pěstovat paulovnie ze semen u nás rostoucích jedinců, kteří jsou již aklimatizavní. Tomentosa se u nás pěstuje už delší dobu jako okrasný parkový strom, vysazována také bývá kolem zámků. Je to opravdu mohutný a krásný, velmi dekorativní strom a pokud v zimě nepřijdou příliš silné mrazy, paulovnie na jaře překrásně vykvete. Poupata totiž nasazují na zimu, tu pak přečkávají a vykvetou na jaře v květnu ještě před olistěním.
Konec zimy - já už mám připravená semena na jarní výsev a nemůžu se dočkat. Vím, že to bude obrovské množství každodenní práce se staráním se o sazeničky, ale tohle je přesně to, co mě baví.
Fotografie tomentosy v půlce března přesně měsíc po výsevu semen - vyrostla mnohem rychleji než kirl, ten i podle mých loňských zkušeností klíčí opět pomaleji, pak ve vegetační sezóně rychleji roste, jenže pomaleji dřevnatí, dává si načas, ale pak snáší mnohem nižší teploty než tomentosa. Zde je tometosa těsně před nutným přesazením do jednotlivých sadbovačů. Zatím vypadá spíš jako nějaký plevel, ale zanedlouho z ní budou překrásné stromky s mohutnými obrovskými listy.
Paulovnie plstnatá je u nás pěstována již delší dobu jako okrasný parkový a zámecký strom. A i když zejména v mládí může být náchylnější na mrazivé teploty v zimě, při dodržení správných pěstebních postupů ji lze dobře pěstovat. Vzrostlé jedince můžete v ČR vidět na spoustě míst, např. v zahradách pražského hradu, u stanice metra Anděl, na Ortenově náměstí, ale i v dalších pražských parcích, u zámku Ploskovice, v Brně, Plzni, na jižní Moravě na více místech, atd... Na internetu najdete určitě spousty zajímavých fotografií, protože si je lidé velmi často fotí - kdo by také odolal a koho by neupoutala ta famózní barva květů, které se objevují v květnu ještě před olistěním.
Na snímku je stromořadí paulovnie plstnaté v Praze u stanice metra Anděl
Popisek k paulovnii plstnaté - Pražské královské zahrady, v ČR je paulovnie pěstována už od roku 1844, nejedná se tedy o žádnou novinku!
Další fotky paulovnií rostoucích v ČR
Paulownia Kirl
Tuto odrůdu či druh jsem letos vyzkoušel vysít podruhé a musím říct, že letos je jeho klíčení o poznání horší než minulý rok, přesto se zdá výsev celkem úspěšný. Jednu várku jsem vysel také již 16. 2., druhou teprve včera - 15. 3. Původní výsev klíčil pomaleji než tometosa a sazeničky jsou také menší, ale daří se jim dobře. Zpočátku po vyklíčení je růst vždy pomalejší, ale jakmile se objeví první větší lístky, růst se neskutečně zrychlí. Kirl je nejodolnější ze všech známých paulovnií, používá se na křížení s jinými druhy ke zvýšení odolnosti vůči klimatickým podmínkám.
Na snímku je tometosa v popředí, za ním nový výsev kirla z 15. 3.
Na snímku jsou vidět rozdíly u semenáčků mezi druhy Paulownia kirl (vlevo) a Paulownia tomentosa (vpravo). Kirl má listy spíše okrouhlé a celokrajné, kdežto tomentosa více kopinaté a po okrajích zubaté. Kirl má také chloupky na listech velmi krátké, stejně dlouhé a hustší, tomentosa je má nestejné, delší a řidší.
Růst sazenic a stromků je po přesazení velmi rychlý
Takto vypadá stromek kirla rok od vysetí semen (semena vyseta na konci dubna 2013), 26. 5. 2014 výška 126 cm, 12. 6. 142 cm, 15. 6. skoro 150 cm a rychlost růstu se zvyšuje, listy přirůstají stále větší a také kmínek celkem rychle sílí.
Jak vypadají paulovnie přesně rok a 4 měsíce od vysetí semen???
Letošní přírůstek zatím 1,9 metru!!!! A to vegetační sezóna ještě nekončí...
Kmínek druhým rokem celkem rychle sílí a dřevnatí.
Listy jsou velké téměř 70 cm!!!