eShop

Fascinující paulownia > eShop > Semena paulovnie plstnaté (P. tomentosa) cca 100 semen - momentálně nedostupné

Semena paulovnie plstnaté (P. tomentosa) cca 100 semen - momentálně nedostupné

Semena p. plstnaté ze stromů vypěstovaných a rostoucích v ČR, tudíž aklimatozovaných na místní klima.
V číně je starodávnou tradicí při narození dcery vysadit strom pauovnie, je to tedy i vhodný dárek pro tuto příležitost.
Semena jsou drobná, s křidélky na okrajích, vysévají se už v únoru až dubnu. Čerstvost semen je důležitá, klíčivost totiž celkem rychle klesá. Nejvhodnější způsob přepravy pro semena je českou poštou jako obyčejný nebo doporučený dopis.

Výsev: Podle mých zkušeností je nejlepší provést výsev v březnu až dubnu doma na povrch přepařeného vlhkého výsevního substrátu do výsevních misek. Substrát je třeba zarovnat, ale neupěchovat. Na něj rozmístíme semena tak, aby kolem sebe měla prostor a nepřekrývala se. Pak substrát se semeny opatrně pomlžíme, aby semínka zůstala na svých místech a neodlétla. Poté se výsevní misky zakryjí buď sklem nebo igelitovými sáčky s otvory kvůli cirkulaci vzduchu. Misky umístíme na vhodné místo a umístíme nad ně do výšky cca 15 - 20 cm zářivku. Ta by měla svítit do té doby, dokud semínka nevyklíčí a semenáčky nepovyrostou. Výsev se může provést i bez svícení, ale podle mých zkušeností pak vyklíčí semena pomaleji a vyklíčí jich méně, semenáčky jsou vytáhlé, slabé a mají tendenci padat. Klíčení prvních semínek při svícení trvá cca 5 dní, pak by se pomalu měly objevovat první rostlinky. Semínka klíčí ale klidně i po dobu dalších 20 - 30 dní od vyklíčení prvních semen. Podmínky pro klíčení: teplota nad 20°C (ideálně tak 24°C), vlhkost půdy, ale ne úplné přemokření a svícení. Když semenáčky vyklíčí, je dobré občas igelitové sáčky poodkrýt, aby výsev trochu větral a zamezilo se vzniku plísní. Semenáčky se také začnou otužovat. Přisvětlovat se pak může už méně. Nejprve rostou malé paulovnie velmi pomalu. Když dorostou do potřebné velikosti, je možné je opatrně přepíchat do sadbovačů a pomalu zvykat na venkovní prostředí. Pozor na vítr a na přímé slunce u sazeniček, které nejsou na toto zvyklé. Na jaře chránit před mrazíky!
Více info o výsevu a fotodokumentace v sekci Výsev semen a sadba paulovnií


50,-
dostupnost: nedostupné
(kusů na skladě: 0)

TOPlist