Výsev semen a sadba paulovnií

Výsev semen

 

16. 3. 2014

Je půlka března a já už mám růst sazeniček v plném proudu. První semínka jsem vysel přesně před měsícem, byla to Paulownia tomentosa a Paulownia Kirl. Už na první pohled byl vidět rozdíl mezi semínky. Postupuji opět podle návodu, i když letos o dost dříve než vloni (to jsem vyséval semena až v půlce dubna, což ale nevadilo, protože v dubnu stejně ještě sněžilo). Trochu se ale bojím, co udělám, respektive kam dám sazeničky po přesazení do sadbovačů, až jich bude větší množství. Venku bude ještě tma a zima v noci, dokonce i ve skleníku, jelikož ten můj je nevytápěný. No, uvidíme. Každopádně už teď trávím prakticky celé dny staráním se o semínka a sazenice, které mám v jedné místnosti doma. Nejprve jsem postupně v mikrovlnce přepařil velká množství výsevního substrátu, abych tak zlikvidoval případné plísně, pak substrát provlhčil a dal ve vrstvě asi 3 cm do výsevních čistých misek (já použil klasické vaničky např. od kuřecích prsních řízků, což mi zabralo také spoustu času jich sehnat dostatečné množství). Po urovnání substrátu jsem do každé misky zlehka rozhodil semínka, tak aby byly co nejvíc od sebe a nedotýkala se. Jenže to nejde, proto se musí vzít pinzeta a v každé mističce se asi tak půl hodiny šťourat a semínkům dělat prostor. Po celodenní dřině v předklonu se semínka jemně pomlží, aby neodlétla, pak když jsou vlhká, tak ještě jednou trochu více a na závěr se přikryjí (já je přikryl igelitovými sáčky tak, aby se uvnitř držela vlhkost). Semena potřebují totiž dostatečnou vlhkost pro klíčení a denně 3x mlžit, což ovšem po přikrytí sáčkem odpadá. Abych nezapomněl - před výsevem proběhlo celovíkendové budování konstrukce - desek jako podklad pod misky a pak hlavně zářivkových osvětlení nad ně. Použil jsem celkem 3 klasické zářivky a jednu žárovkovou s plným denním světlem a velkou intenzitou svítivosti. Vše je navíc shora přikryté termofóliemi, stříbrnou stranou dolů - ta dobře odráží světlo ze zářivek a osvětlení je tak ještě mnohem vyšší. A teď teplota - u mě je to trochu problém, kolísá dost - od 19°C až po 27°C, když se zatopí do kotle. V téhle místnosti je více radiátorů, pokud je ztlumím, pak už je zase chladno. Ale vypadá to, že semínkům ani sazeničkám to nevadí, alespoň si už pomalu zvykají na rozdíly teplot mezi dnem a nocí, které budou zanedlouho muset snášet. Trávím u stanoviště většinu času a mlžím sazeničky...a hlídám je. Dnes jsem strávil celé odpoledne přesazováním sazenic Paulownia tomentosa do sadbovačů, vyrostly nějak obdivuhodně rychle, takže opravdu ještě přesně nevím, kam sazeničky umístím, na skleník je asi opravdu ještě brzo...

Na následujících snímcích se můžete podívat na fotografie ze dne výsevu až po dnešek - tedy období jednoho měsíce.

      


    

 

   

 

Po 5 dnech - 21. 2. 2014

  

 

Po měsíci - 16. 3. 2014 - přesazování některých sazenic

   

 

 

Sazenice paulovnií je nejlepší vysazovat na konečné venkovní stanoviště co nejdříve po posledních mrazících v květnu kvůli co nejlepšímu zakořenění a růstu a tím pádem i lepšímu přežití nadcházející zimy. V průběhu léta je to také možné. Na podzim už bych je raději ven nedával. Co se týká vzdáleností od sebe, tak na to se názory liší. Paulovnie se každopádně dost větví do stran, takže já zastávám názor, že raději dále od sebe, aspoň 3 metry, ale někdo tvrdí i 1,5 metru. Záleží na tom, na co paulovnie chcete. Pokud na biomasu a na štěpku, pak mohou být u sebe docela blízko, pokud na dřevo, potřebují více prostoru kvůli listům, aby si nestínily a mohla dobře probíhat fotosyntéza a přírůstky byly větší. Samozřejmě je důležité odstraňovat spodní větve do výšky aspoň 2,5  metru, tím docílíme rychlejší tvorby silného kmenu. Také kvůli květu bude zapotřebí více místa - to je zase důležité pro včelaře. Důležité je si uvědomit, že každý organismus potřebuje ke svému životu dostatek prostoru. To platí pro rostliny, ale i živočichy.

19. 4. 2014 - od 9. 2. trávím veškerý volný čas staráním se o sazenice. Musel jsem si zbudovat velký fóliovník, abych měl kam sazenice umístit kvůli přečkání chladného období. Poslední týden se ochladilo a já musím v noci ve fóliovníku topit. Používám plynový teplomet po připojení na propanbutanovou 10 kg bombu a ještě elektrický přímotop s časovým spínačem. Venku byly i - 4°C, uvnitř jsem se snažil udržet teplotu aspoň 8°C, většinou bylo ale ve fóliáku teplota vyšší, kolem 12°C. Už se nemůžu dočkat, až budu mít všechno přesazeno a na svém místě. To ale ještě chvíli potrvá.

 

 

 

28. 4. Stromky z loňska už krásně rostou, pouští na spoustě míst, takže musím vybírat optimální výhon, který nechám a ostatní odstraním. Je vidět, že když mají paulovnie již vytvořený kořenový systém, dokáží růst opravdu velmi rychle. Zato sazenice z letošního výsevu rostou celkem pomalu, zřejmě je to dáno tím, že chvíli trvá než zakoření do nové půdy po rozsazení ze sadbovacích misek, ale také tím, že trvá, než si zvyknou na půdu s jiným (vyšším) množstvím hnojiv. A pak taky počasí, které bylo nedávno chladnější a přes noci bylo i kolem nuly, jim moc nepřidalo. Nyní se má znovu ochladit, tak uvidíme.

    

 

 

 

 

 


 

 

Školka paulovnií - 11. 6. 2014

 

 

 

Školka paulovnií 8. 7. 2014

TOPlist